Rumunsko nádherná země plná protikladů

Moldava

S přibývajícím věkem většina lidí nemá ráda změny, je to jakýsi projev stárnutí, ať si to připouštíme, nebo ne. Ten kdo se chce stárnutí alespoň trochu vzepřít, protože zastavit ho nelze, musí přijímat přicházející změny a výzvy. Já jsem se pro to vědomě rozhodla a hned mi do cesty vstoupily Cyklotury.cz s Pavlem Šebestou, který organizuje nádherné výpravy na kolech pro všechny věkové kategorie :-). Po týdenním výletu v měsíci červnu z Rakouska do Německa po cyklostezce kolem Dunaje, jsme se spolu s mojí kamarádkou Zdeničkou, manželem a dalšími zúčastnili malého soukromého výletu do Banátu v Rumunsku. Jeli jsme poznat oblast, kterou v roce 1827 osídlili naši krajané a žijí tam v malých obcích do dnes. Přivezli jsme s sebou kola, knihy a malé dárky hlavně pro děti. Kromě této nepatrné pomoci jsme na elektrokolech značky 4Ever a trekkingových kolech navštívili Novou a Starou Moldavu a další z českých vesnic Bígr. Nádherným zážitkem byl výjezd do obce Svatá Helena, která se nachází ve výšce 400 metrů nad mořem, kde jsme byli ubytovaní a odkud je nádherný výhled na pohraniční krajinu a na Dunaj.

Dunaj v Rumunsku

Co se týká elektrokol, tak to byl pro mne opravdu velký objev a díky němu jsme se s kamarádkou shodně dohodly, že už nikdy nebudeme dopředu něco posuzovat, dokud jsme to ještě nevyzkoušely. Obě jsme měly za to, že na elektrokola ještě nejsme dost staré, ale kopcovitý terén v Banátu, nás přesvědčil o tom, že je možné si jízdu na kole (elektrokole) opravdu užívat a i když ujedete 100 km v kopcích běhen jednoho dne, nemusíte být úplně vyřízení a máte možnost se přírodou opravdu kochat.

Moldava

Příroda v Rumunsku je překrásná, a to hlavně mimo města. V nich jsem se cítila velmi rozpačitě. Na jedné straně můžete vidět tragické pozůstatky socializmu, ošklivé paneláky, ve kterých na balkónech uskladňují dřevo a rezavé komíny trčí nad střechu téměř z každého bytu. Nový dům nějaké banky má k sobě přilepenou zříceninu bez oken a dveří a následně přijedete do přístavu, kde jste jako v pohádce. Upravené nábřeží s lampami, lavičkami a dokonce venkovní posilovnou.

Znovu jsem se přesvědčila, že když člověk vybočí se zajetých kolejí, může si užít něco zajímavého a nepoznaného.

Děkuji mnohokrát za zážitky Spinninghodonin.cz a Cyklutury.cz, Pavlu Šebestovi a Jožkovi Kropáčovi.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.

  • Nadpis formuláře

   Text formuláře

  • Kategorie