Jak výživový poradce nezvládl výživu, aneb i mistr tesař se někdy utne

Na příhodu, která mě skutečně potkala, rozhodně nejsem nijak hrdá, ale přesto se o ni s vámi podělím. Zdravým životním stylem a zdravou výživou se zabývám už více jak 20 let, a přesto jsem určitou situaci velmi podcenila. Musím jít trochu na počátek. Běhat jsem začala někdy před třemi lety, abych si udržovala postavu, fyzickou i psychickou kondici, ale ani náhodou mě nenapadlo, že bych se v mém věku zúčastnila nějakých běžeckých závodů. Ovšem stalo se. Moje klientky a kamarádky z Rungo pro ženy mě doslova hecly, a tak jsem s rozpačitým souhlasem byla přihlášena na NoMen Run 2017 – 3. ročník ženské štafety na 88km – Nové Město na Moravě – Velká Bíteš, ve kterém čtyři běžkyně zdolávají dvakrát úsek po cca 11 km.

Nebudu se rozepisovat o dlouho trvající zimní ledovce a nedostatečném tréninku, ale půjdu rovnou k věci. Běžecký závod NoMen Run – to byla nádherná strhující záležitost, kdy se do Nového Města na Moravě sjelo 100 čtyřčlenných ženských týmů, aby postupně vyrážely na skvěle vyznačenou trať. Já jsem si vybrala úseky č. 3 a 7 a svůj první úsek, jsem zvládla se ctí a v pohodě. Můj druhý úsek byl o něco delší, cca 12 km, tak jsem se ještě před během posilnila proteinovým nápojem, ale přesto mě na osmém kilometru dostihla obrovská slabost až na omdlení a nemohla jsem běžet dál.  Protože doma běžně běhám deset až jedenáct kilometrů na lačno a neberu si s sebou vodu, tak ani tentokrát jsem si s sebou vůbec nic nevzala a čekaly mě ještě čtyři kilometry. Kromě obrovské hypoglykemie se ještě navíc dostavil stav naprostého zoufalství, že to děvčatům úplně pokazím a zmařím celé jejich úsilí, vždyť už to byl předposlední úsek závodu!  Najednou, kde se vzaly, tu se vzaly, objevily se nějaké holky v autě, které rychle odhadly, jak mi je, a podaly mi vodu, kousek čokolády a banán. Záchrana doslova v pravý čas! Doběhla jsem. Sice s určitým časovým zpožděním, ale doběhla. Na „bedně“ jsme jako tým samozřejmě nestály, ale medaili za zdolání a dokončení celého závodu jsme si domů odvezly každá z nás.

Tato příhoda je pro mne velkou zkušeností, kterou člověk doma nenastuduje. Znalosti jsou důležité, ale aplikace do praxe a nasbírané zkušenosti jsou nenahraditelné. Velké poučení pro mne a možná i pro vás. Už nikdy nepoběžím žádný delší závod bez nějaké pohotovostní zásoby vody a cukru. A ještě další, které už mám jednou zažité: „Andělé“ existují.